Súhlas Inak, Kailra, tvoj patch má zaujímavú neočakávanú schopnosť: Plošina, kde je v ICC Deathbringer Saurfang je tak tmavá, že tam nič nevidíš Vtipné je, keď tam je niekto ako ja, kto to ide prvý raz a nevie, či to tak má byť (bolo by zaujímavé, keby dakto skúsil naňho ísť s patchom a v úplnej tme a dať ho, keď nič nevidia)
Ešte jedna vec k poctivému vyRPeniu si vecí: Pred nejakým časom som hral browser online hru eRepublik. Vlastne tam hráči tvorili skutočné krajiny, vytvárali ekonomiku, zapájali sa do politiky a bojovali. Super nápad, lenže tvorcovia z toho postupne spravili baňu na peniaze, keďže tí, čo si nekupovali zlato za skutočné peniaze, nemohli sami ani prežiť. To sa samozrejme podpísalo nielen na kvalite hry ale aj na počte hráčov, ktorí stále ubúdali. Najväčšie krajiny ako Poľsko, Srbsko, Argentína, Brazília(áno, títo tam boli najviac zastúpení), sa držali, ale tí, čo boli malí už predtým, ako Slovensko, nakoniec mali vôbec problém nájsť dosť ľudí do parlamentu a vlády. Dokonca sa hovorilo, koho voliť, lebo sa takmer vždy našiel len jeden kandidát na prezidenta a hráči aj prechádzali z jednej strany do druhej, aby sa zvolili tí, ktorí by nepustili škodnú zo "zahraničia" do krajiny. A každý ochotný hráč, ktorý sa chcel zapojiť, bol pridaný do vlády a napríklad ja som sa stal prezidentom Slovenska po pár mesiacoch hry.
A teraz pointa. Aj RP na Soulwelli mi príde ako niečo veľmi podobné Slovensku v tej hre. Je tu málo ľudí, veď na RP kanáli za Hordu vídavam v špičke najviac 15 ľudí(jasné, že tam nie sú všetci, ale aj tak). Po viac než troch mesiacoch v RP som naozaj ešte nevidel náznak organizovaného orkského, trollského a nemŕtveho RP. Vlastne sa najviac držia elfovia(a možno sú naozaj už jediní, neviem). Napriek tomu sú tu hráči, ktorí sú zástancom toho, aby si ľudia poctivo všetko vyRPili, čo trvá dlhé mesiace, možno aj roky. Ľudia, na to naozaj nie je čas. Rovnako ako v tej hre sa proste nedá čakať rok alebo viac, kým človek dosiahne určitú úroveň a znalosť, kým sa jeho postava vypracuje, aby vôbec mohla niečo robiť. Ale dobre, kto to tak chce robiť, nech to tak robí, má na to právo a nikto mu v tom nemôže brániť.
Liris, hovoríš, že je lepšie si informácie vypočuť v prednáške ako si ich čítať po anglicky na wowpedii. Súhlasím. Ale spravme pár úvah: Človek príde do RP a dostane sa do guildy Sin´Dorei(najideálnejšej a podľa môjho názoru aj jedinej, v ktorej môže človek RPiť člena Kruhu). Tam mu povedia, že na mága musí RPiť študenta. Prijmú ho do Kruhu. Tento človek, keďže jeho postava nemusí vedieť nič, si pravdepodobne informácie nenájde na stránkach, ale pôjde podľa prednášok. Povedzme, že prijatý bol do týždňa od začiatku jeho RP kariéry. Musí abslovovať štúdium. Viem, že Anariol RPil rok, ale dobre, povedzme, že 9 mesiacov. Počas tohto obdobia získava IC aj OOC znalosti z mágie. Po týchto 9 mesiacoch toho vie dosť, aby sa stal magistrom. Bez ohľadu na to, či spraví skúšky alebo nie, OOC má znalosti. Po 9 mesiacoch je tento hráč schopný nováčikovi vysvetliť, ako RPiť mága.
Ak by si tieto všetky veci pozrel na nete, dokázal by to po 1 dni. Všímate si ten rozdiel? Takýto človek môže byť novému hráčovi k dispozícii okamžite alebo prípadne po pár týždňoch, kým sa dostane do RP a zvykne si na to, ako to tu funguje.
Ten rozdiel je obrovský. Navyše, čo by sa malo každému človeku, čo je v Kruhu pripomínať: Informácie Kruhu sú informácie, ktoré sú voľne dostupné na internete. Oni ich nevymysleli. Autorom je Blizzard. Čokoľvek Kruh pridá, je to len ich vec a nemajú žiadne právo od kohokoľvek požadovať, aby sa pdoľa toho riadil. Ich RP môže byť pokojne horšie ako človeka, ktorý sa s členmi Kruhu nikdy ani nestretol.
Možno si niekto povie: čo ak to ten hráč zle pochopí, zle si preloží anglické stránky(alebo spácha zločin proti ľudskosti a použije Google translator) alebo niečo na internete nenájde?
To sú dobré otázky. Odpoveď je jednoduchá: Materiály k RPeniu mága na tomto fóre. A každého nováčika, ktorý chce RPiť mága, odkázať na ne. Budú v jazyku, ktorému rozumie, budú jasne napísané, nič nebude vynechané a ten človek bude vychovaný tak, ako chce Kruh a tak, aby nehral hustodémona. Toto isté môže platiť aj pre iné organizácie, ale Kruh je zrejme najlepší príklad.

Czechdream je preč. Nezažil som ho, prajem si, aby som ho zažil, ale treba žiť v realite. RPerov je málo a ak bude RP fungovať štýlom, aký bol tam(všetko si dlho vyRPiť), tak toto číslo sa zrejme bude stále zmenšovať. RPeri sa môžu buď prispôsobiť tomuto faktu alebo zostávať vo svojich ilúziach a minulosti a postupne sledovať, ako to tu upadá a pomaly umiera. A ako sa hovorilo a stále asi ešte hovorí na eRepubliku: Posledný nech zhasne.